27 listopada 2013

Karmienie piersią - pierwsze kroki

Dla wielu kobiet, jak i dla mnie, karmienie piersią to niezwykły moment bliskości z dzieckiem który daje wiele radości i satysfakcji lecz nie jest też pozbawione trudu. 

Do karmienia piersią, tak jak do porodu, możemy się przygotować. Wiedza, którą zdobywamy podczas ciąży pozwoli nam uchronić się przed niespodziankami pierwszych dni i tygodni. Możesz skorzystać z zajęć w szkole rodzenia jednak jeśli te zajęcia Cię nie interesują poszukaj w swoim otoczeniu kobiet, które kiedyś karmiły lub obecnie karmią piersią gdyż są one bezcenną skarbnicą wiedzy i wsparcia dla Ciebie. Warto również sprawdzić gdzie w najbliższej okolicy działa poradnia laktacyjna lub przyjmuje doradczyni laktacyjna. 

Donoszony noworodek ma świetnie rozwinięty odruch ssania. Gdy przyłożysz go do swojego ciała od razu zacznie szukać piersi. Niestety minie troszkę czasu zanim maluszek nauczy się prawidłowo chwytać brodawkę i zsynchronizować ssanie z oddychaniem i połykaniem. Na szczęście, dziecko po narodzinach, w pierwszej dobie życia, nie potrzebuje dużo jedzenia. 

W pierwszym dniu dziecko jednorazowo zjada mniej więcej 30 ml. W pierwszym miesiącu dziecko je około 12 razy na dobę a z każdym dniem będzie zjadało ok 10 ml więcej. 


Pierwszy wytwarzany przez gruczoły piersiowe pokarm, to tak zwana siara, który jest bardzo kaloryczny, bogaty w białko, przeciwciała i witaminy. Ma gęstą konsystencję i żółtawy kolor. Jego zadaniem jest zwiększenie odporności i przyspieszenie wydalenia smółki - pierwszej kupki dziecka. W wyniku większego zapotrzebowania dziecka na płyny po kilku dniach pokarm staje się rzadszy, bardziej biały i przejrzysty. Wiele z nas martwi się, że taki pokarm jest nieodpowiedni dla naszego maluszka i że dziecko się nie najada. Nic bardziej mylnego. Jeśli dziecko przez około 15 minut aktywnie ssie pierś, a Ty czujesz, że pierś staje się lżejsza to możesz być pewna, że dziecko zjada tyle, ile potrzebuje.


Jeszcze jest jena kwestia, która mnie kiedyś spędzała sen z powiek. Nie miałam pojęcia czy karmić dziecko jednocześnie z obu piersi czy najpierw z jednej a później z drugiej. Najlepszym sposobem przetestowanym przez moją siostrę to karmienie najpierw z jednej piersi a dopiero później, kiedy dziecko jest jeszcze głodne podajemy drugą pierś. Jest to bardzo ważne gdyż podczas jednego posiłku zmienia się skład i konsystencja pokarmu. Na początku jest on rzadszy i zawiera więcej laktozy - cukru. Sukcesywnie podczas opróżniania piersi staje się bardziej gęsty, bogatszy w tłuszcze i białka. Więc jeśli zmienisz pierś przed jej opróżnieniem dziecko zje podwójną porcję wysokocukrowego pokarmu i dlatego też szybciej będzie głodne.

Kolejnym problemem spędzającym sen z moich powiek była niewiadoma jak często karmić dziecko? Kiedyś praktykowano aby dziecko co 2 godziny budzić i przystawiać do piersi teraz jednak wskazane jest aby karmić dziecko na zawołanie. Nie budź dziecka na jedzenie, gdy będzie głodne na pewno samo upomni się o swój posiłek. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy od ostatniego karmienia minęło około 4 godzin ( w nocy około 5 godzin), a noworodek nadal śpi. Wtedy najlepiej jest obudzić maluszka. Optymalna przerwa między posiłkami nie powinna przekraczać 3 - 4 godzin.


Jeżeli jesteś pierwszy raz mamą lub jeśli nie pamiętasz jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi tutaj masz kilka wskazówek.

Sprawdź czy Twoje dziecko:

  • ma szeroko otwartą buzię, a czubek nosa i broda dotykają Twojej piersi
  • wargi są wywinięte na zewnątrz - robi tzw. "rybkę"
  • chwyciło nie tylko brodawkę, ale również część otoczki
  • policzki ma okrągłe, nie zapadnięte
  • głośno połyka
  • ssanie nie jest bolesne, możesz czuć lekkie pociąganie ale nie ból






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz