19 listopad
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci
Dzień ten powstał z inicjatywy szwajcarskiej fundacji "Światowy Szczyt Kobiet". Aktualnie ponad 700 organizacji pozarządowych ze 125 krajów świata tworzy międzynarodową koalicję, która inicjuje obchody, organizuje krajowe i lokalne akcje, adresuje postulaty i rekomendacje do urzędów swoich krajów. Celem koalicji jest przyczynianie się do tworzenia kultury zapobiegania nadużyciom i przemocy wobec dzieci. Ten globalny sojusz stara się zwiększyć świadomość, mobilizować opinię publiczną do działania i rozpowszechniania programów prewencyjnych.
W Polsce koordynatorem działań związanych z tym dniem jest Fundacja Dzieci Niczyje, która w 2012 roku z okazji obchodów Dnia zorganizowała kampanię "Zła tradycja". Akcja ma zwrócić uwagę na to, jak istotne jest reagowanie na przemoc wobec najmłodszych. Intencją inicjatorów akcji jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie problemu i profilaktyki wykorzystywanie seksualnego i przemocy wobec dzieci. Organizatorzy apelują do rządów i społeczeństw o aktywne promowanie praw dziecka i zapobieganie krzywdzeniu dzieci. Odwołują się oni do art. 34 Konwencji o Prawach Dziecka, który mówi, że "Państwa - Strony zobowiązują się do ochrony dzieci przed wszelkimi formami wyzysku seksualnego i nadużyć seksualnych." Wskazują również na art. 19 Konwencji zobowiązujący Państwa - Strony do ochrony dzieci "przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej, krzywdy lub zaniedbania bądź złego traktowania lub wyzysku, w tym wykorzystywania w celach seksualnych."
Dzień ten jest ściśle powiązany z obchodzonym 20 listopada Dniem Ochrony Praw Dziecka, który ma przypominać o przywilejach najmłodszych. Prawa dzieci są wciąż naruszane, także w krajach rozwiniętych, dlatego trzeba stale przypominać o ich znaczeniu. Prawa dziecka nie są dobrem zbywalnym, one po prostu istnieją. Zadaniem dorosłych jest ochrona dzieci poprzez opiekę, wychowanie i przygotowanie do samodzielności.
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci jest momentem refleksji nad tym, jak najmłodsi są chronieni przed krzywdzeniem. Zjawisko to jest nadal problemem powszechnym i baaardzo poważnym. Walka z przemocą wobec dzieci powinna być odpowiedzialnością całego społeczeństwa. Ważna jest również świadomość rodziców i profesjonalistów na temat przeciwdziałania krzywdzeniu, jak i umiejętność reagowania świadków przemocy.
Większość rodziców, którzy używają przemocy w wychowywaniu dzieci, takiego samego traktowania doświadczyła w dzieciństwie. Klapsy, popychanie czy przysłowiowe "lanie" to metody, które wydają im się naturalne i nieszkodliwe. Kampania "Zła tradycja" zwraca uwagę na to, że dawne środki wychowawcze szkodzą dzieciom i muszą ulec zmianie. Kampania ma w zdecydowany sposób przekazać im informację, że świat się zmienił. Bicie dzieci jest nielegalne. ponieważ dziecko musi być traktowane jak każdy obywatel i jego prawo do ochrony przed przemocą musi być respektowane. Wielu rodziców zdaje sobie sprawę ze szkodliwości fizycznego karcenia, jednak nie wiedzą, czym je zastąpić.
Seksualne czy fizyczne znęcanie się nad dziećmi nie powinno mieć miejsca ponieważ one czują tak samo jak my ale można je zdecydowanie szybciej i na dłużej zranić. Dbajmy o nasze maluszki i starajmy się dać im to co najlepsze i najcenniejsze. Dla mnie najważniejsza jest miłość w rodzinie i bezpieczeństwo, bez tego rodzina nie może istnieć. Razem z mężem, kiedy dziecko zrobi coś złego, staramy się z nim rozmawiać i wytłumaczyć co zrobiło nie tak. Czasami takie rozmowy powtarzają się ale wiemy, że nasze dzieci nie robią tego specjalnie tylko czasami nie potrafią sobie poradzić w inny sposób. Każda nasza rozmowa z dzieckiem kończy się mocnym uściskiem i słowami "Kocham Cię". Warto te słowa powtarzać każdego dnia jak najczęściej.
W moim domu słów "Kocham Cię" było bardzo mało więc moja mama kiedyś bardzo się zdziwiła jak syn i córka przychodzą do mnie, męża czy dziadków i mówią "Kocham Cię!" Dla mnie i męża jest to normalne bo my również często sobie wyznajemy miłość. Naprawdę warto.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz